Blog Açtıktan Sonra İlk ve Mutlaka Yapılması Gereken 19 Şey!

WordPress blogumu açtım peki sırada ne var ? Adım Adım Blog Açmak başlıklı yazımın 2. adımı olan bu yazımda sizlerle blog açtıktan sonra ilk yapmanız gerekenler adı altında 19 adımdan oluşan bir liste paylaşacağım.

# 1 Blogunuza Bir Tema Yükleyin

 

Tema, blogunuzun tasarımın nasıl olacağını belirlediğiniz giydirmedir. Kısaca hazır kodlanmış blog – site tasarımlarıdır. WordPress’te ücretli ücretsiz binlerce tema mevcut. Fakat hangisini seçmeli ? Doğru tema seçimini hangi kriterler doğrultusunda yapmalıyız ? Tema kurulumu nasıl yapılır ?

Benim blogunuz için size önerebileceğim temalar wordpress blog temaları listemde mevcut. Bunun dışıdan en hızlı ve seo uyumlu wordpress temaları yazıma da bakabilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi – Tema Sadece Görsellik Değildir başlıklı yazımda listelediğim tüm bu sorulara cevap bulmanız mümkün.

Tema seçimi o kadar önemlidir ki, blogunuzun google’da üst sıralara çıkmasına, blogunuzun hızına, kullanıcı deneyimine, ziyaretçilerinizin blogunuzda geçirdiği süreye, hemen çıkma oranlarına gibi yüzlerce noktaya etki eder.

Sadece görsel olarak hoşunuza gitti diye bir temayı blogunuza yüklemek, ilerleyen süreçte tüm emeklerinizin çöpe gitmesine sebep olup, felaketiniz olabilir.

O yüzden daha bu işin başındayken, blogunuzda hiç bir içerik yayımlamamışken, WordPress Tema Seçimi – Tema Sadece Görsellik Değildir başlıklı yazımı okuyarak, doğru bir tema seçip, blogunuzu sağlam temeller üzerine kurmanızda kesinlikle büyük fayda var.

Ayrıca temalar ile ilgili sıkça sorulan sorulara da bakmanızı tavsiye ederim;

#Tema Nasıl Yüklenir?: WordPress Tema Yükleme başıklı yazımı takip ederek kolaylıkla temalarınızı kurabilirsiniz.

#Ücretli Temalar Nereden Alınır?: Ücretli WordPress Temaları Satan Siteler başlıklı yazımda yer alan firmalardan tema satın alabilirsiniz.

#Tema Dilini Nasıl Değiştiririm?: Tema Türkçeleştirme başlıklı yazıyı takip ederek, temanızın dilini değiştirebilir ve çevirisini kolaylıkla yapabilirsiniz.

#Sen Hangi Temayı Önerirsin?: Bunca yıllık tecrüble söylüyorum ki tema seçimi yaparken, kesinlikle tasarım ikinci aşamada olsun. Önemli olan temanın nasıl göründüğü değil, içerik kalitesidir.

İçeriğiniz kalitesini ise SEO uyumlu ve hızlı bir tema ile desteklediğiniz zaman, google’da üst sıralara çıkmak adına muazzam başarılar elde edeceksinizdir. Peki öyle temaları nasıl bulacağız? Buyrun: En hızlı ve SEO uyumlu wordpress temaları

# 2  Cache Eklentisi Yüklemek

Cache ne işe yarar ? Türkçesi önbellekleme olan bu uygulama, blogunuzun hızını muazzam derecede arttırır. Hem kullanıcı deneyimi, hemde google açısından blogunuzun hızı kritik öneme sahiptir. Eğer blogunuz yeterince hızlı değilse, yazdığınız içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun google’da üst sıralara çıkmanız mümkün değildir.

Bu sebeple blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler listesinde cache eklentisi yüklemeyi zorunluluk olarak görüyorum. WordPress’te mevcut bir çok ücretsiz cache eklentisi mevcut fakat, wordpress kullanıcıları tarafından dünya üzerinde en çok kullanılan ve en iyi olarak nitelendirilen belli başlı 2 cache eklentisi var.

Not: Eğer eklentilerin nasıl yüklediğini bilimiyorsanız, wordpress eklenti yükleme başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

cache eklentisi kullanmak

1- W3 Total CacheW3 Total Cache Kurulumu ve Ayarları başlıklı yazdımdan bu eklentiyi nasıl kuracağınızı ve ayarlarını nasıl yapacağınızı adım adım anlattım. Yazımı takip ederek sizde yeni kurduğunuz blogunuza kolaylıkla bu cache eklentisini entegre edebilirsiniz.


Önemli:W3 Total Cache, WP Super Cache eklentisine göre kurulumu ve kullanımı daha zor bir eklentidir. Başlangıç seviyesinde olan sizlere önerim 2. seçenek olan WP Super Cache’yi kullanmanız. Kullanımı ve kurulumu çok daha kolaydır. Merak etmeyin iki cache eklentiside aynı işlevi görür. Tek farkları W3 Total Cache eklentisi özelleştirmeye daha açıktır. Yani, efektif kullanılması için teknik bilgi birikimi gerektirir.


Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler - wp super cache

2- WP Super CacheMerak etmeyin, WP Super Cache Kurumu ve Ayarları başlıklı yazımdan da bu eklentiyi nasıl kuracağınızı ve ayarlarını nasıl yapacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ve dediğim gibi, WP Super Cache’nin kurulumu ve kullanımı daha kolay olduğu için siz başlangıç seviyesinde olan blogçu arkadaşlarıma önerim kesinlikle WP Super Cache eklentisidir.

# 3 Güvenlik Eklentisi Yüklemek

Not:Lütfen bu adımı atlayın. Çoğu kişi güvenlik ayarları ile uğraşırken sitesinde bozulmalar yaşıyor. Bu sebeple zaten başlangıç seviyesinde olan sizlerin fazla güvenliğe ihtiyacı yok diye düşünüyorum.

WordPress güvenliği tüm wordpress kullanıcıları için oldukça önem arz eden bir konu. Emin olun sitenizin hiti arttıkça, iyi bir yerlere geldikçe buna göz diken ve emeğinizi çalmak isteyen insanlar olacaktır. İşte bu kötü niyetin önüne geçebilmek adına daha bu işin en başında güvenlik önleminizi almanızda fayda var.

Bu yüzden blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler listesinde güvenlik eklentisi yüklemeyi zorunluluk olarak görüyorum. WordPress’te onlarca güvenlik eklentisi mevcut fakat, benim size önerim en iyilerinden birisi olan iThemes Security eklentisini kullanmanız olacaktır.

blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler - güvenlik eklentisi kurmak

iThemes SecurityiThemes Security Kurulumu ve Ayarları başlıklı yazımda eklentiyi nasıl kuracağınızı, ayarlarını nasıl yapacağınızı, hangi ayarın ne işe yaradığını tek tek anlattım. Yazımdan yararlanarak wordpress blogunuza bu eklentiyi kolaylıkla kurabilirsiniz.

# 4 Anti – Spam Eklentisi Yüklemek

WordPress kullanıcıları için spam yorumları bazen gerçekten tam bir baş ağrısı olabiliyor. Ve bu spam yorumlar sadece sizi rahatsız etmekle kalamayıp, aynı zamanda blogunuzun google sıralamasınada kötü bir şekilde etki edecektir.

Daha blogumda hiç bir şey yayımlamadım ki blogum spam yorum alsın diye düşünmeyin. İnanın bana blogunuzun hiti ne olursa olsun, kurulumdan bir süre sonra o spam yorumlar gelip blogunuzu bulacaktır.

Bu yüzden blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenlerden bir tanesi de anti-spam eklentisi yüklemek olmalıdır. WordPress’te anti-spam eklentisi denilince akla tek eklenti gelir ve bu eklenti yıllardır en iyi anti spam eklentisi olarak pazara domine eden tek eklentidir.

Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler akismet anti spam eklentisi yüklemekAkismet Anti – SpamAkismet eklentisini, wordpress admin panelinizden Eklentiler >> Yeniekle deyip arattıktan sonra Şimdi Kur diyerek anında wordpress sitenize kurabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey, Ayarlar >> Akismet sekmesine giderek, API anahtarı alarak eklentiyi aktif hale getirmeniz. Eklentiyi kurduktan sonra bir daha tek bir spam yorumla bile karşılaşmayacaksınız. Sizin yerinize akismet hepsini halledecektir.

# 5 SEO Eklentisi Yüklemek

Blogunuzun google’da üst sıralarda çıkmasının şartlarından bir taneside içeriklerinizin SEO uyumlu yazılmış olmasıdır. Tabii ki öncelik kaliteli içerik oluşturmakta fakat, google kalitenin yanında birde içeriklerin bazı teknik kriterlere uygun yazılmasını ister çünkü blogunuzu üst sıralara taşıyacak google botları, yani robotlar olacaktır. Bu sebeple kaliteli içerik üretmenin yanında, bu içerikleri usulüne göre üretmekte oldukça önemlidir.

Öncelikle Adım Adım SEO Uyumlu Makale Yazmak başlıklı yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Daha bu işin başında, bu işe bazı kriterleri kavrayarak başlamak size uzun vade de oldukça sağlıklı geri dönüşler sağlayacaktır.

WordPress’in sunduğu güzelliklerden bir taneside, SEO uyumlu makale yazmanıza yardımcı olacak araçları bünyesinde barındırması. Yani SEO eklentileri.

Bu yüzden blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler listesinde SEO eklentisi yüklemenin büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. WordPress altyapısı için yazılmış bir çok SEO eklentisi mevcut fakat benim size önereceğim kendi blogumda da kullandığım ve “bence” en iyi seo eklentisi olan SEO by Yoast olacaktır.

blog atıktan sonra ilk yapılması gerekenler yoast seo eklentisi yüklemek

SEO by Yoast:SEO by Yoast Kurulumu ve Ayarları başlıklı yazımda yoast SEO eklentisini nasıl kuracağınızı, ayarlarını nasıl yapacağınızı ve nasıl kullanacağınızı detaylı bir şekilde anlattım.

# 6 Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Değiştirmek

Kalıcı bağlantı ayarıdan kasıt, blogunuzun URL yapılarıdır. Yani yazdığınız yazıların linklerinin adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirlemek.

WordPress varsayılan olarak URL yapısını düzensiz harf ve rakamlardan oluşturur. Örneğin blogunuzda bir yazı yayımladığınızda, yazınızın URL adresi aşağıdaki gibi olacaktır.

https://wpmavi.com/?p=25

#Bu şekilde oluşturulmuş URL yapıları hem kullanıcı dostu, hemde google dostu olmaktan uzaktır. Google botları yayımladığınız bir içeriği ziyaret ettiğinde, ilk olarak URL adresine göz atar. Eğer URL adresiniz hiç bir şey ifade etmeyen harf ve rakamlardan oluşuyorsa, google botları yazınızınla URL adresini bağdaştıramayacaktır.

#Aynı şey ziyaretçiler içinde geçerli. Potansiyel ziyaretçiler bir blogu zirayet etmeden önce sadece URL adresini görerek, tıklayacakları blog içeriğinin ne hakkında olduğuyla ilgili bilgi edinebilmeli. Bunun sağlamanın yoluda aşağıda olduğu gibi URL yapılarını anlamlı kelimeler bütününden oluşturmaktan geçiyor.

https://wpmavi.com/blog/blog-actiktan-sonra-ilk-yapilmasi-gerekenler.html

Dolayısıyla blog açtından sonra ilk yapılması gerekenler arasında URL yapısını hem google, hemde kullanıcı dostu yapmanın mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum.

Kalıcı Bağlantı Ayarı Nasıl Değiştirilir ? :WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı yazımı takip ederek blogunuzun URL yapısını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

# 7 Kullanılmayan Temaları Silmek

WordPress blogunuz için kullandığınız tema dışında wordpress altyapınızda yüklü olan diğer temaları silmelisiniz.

#WordPress altyapınızda yüklü olan ve kullanımda olmayan her bir tema blogunuza yük olup, blogunuzun açılış hızını yavaşlatacaktır.

#Google’ın değerlendirme kriterlerinden bir taneside, bir sitenin ne kadarının yazıdan, ne kadarının koddan oluştuğudur. Google’da iyi bir yerlere gelebilmek için yazıların (text) koddan daha fazla olması gerekmektedir.

Yani wordpress altyapınızda yüklü olupta kullanmadığınız her bir tema blogunuzun kod yüzdesini arttırırken, yazı (text) yüzdesini düşürecektir.

Bu yüzden blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler listesinde kullanılmayan temaların silinmesini hem blog hızınız, hemde SEO açısından bir zorunluluk olarak görüyorum.

1-Bunu yapmak içinde WordPress Admin Paneli >> Görünüm >> Temalar sekmesine tıklayın.Görünüm temalar sekmesi

2-Açılan sekmede farenizi kullanım dışında olan bir temanın üzerine getirin. Fareyi etkisiz temanın üzerine getirdiğinizde karşınıza Theme Details butonu çıkacaktır. Theme Detailsbutonuna tıklayın.

tema nasıl silinir - blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler kullanılmayan temaları silmek

3-Daha sonra karşınıza temanın özelliklerini anlatan bir açılır pencere çıkacaktır. İşte bu pencerenin en alt sağ köşesinde bulunan Deletebutonuna tıklayarak temayı tamamen silebilirsiniz.

tema nasıl silinir blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler kullanılmayan temaları silmek

# 8 Hello World / Merhaba Dünya Yazısını Silmek

Blog açtıktan sonra ilk yapmanız gereken diğer bir silme işlemi ise, wordpress’in kurulumda otomatik olarak örnek amaçlı blogunuza entegre ettiği “Merhaba Dünya” yazısı.

Yazıyı, WordPress Admin Paneli >> Yazılar >> Tüm Yazılar sekmesi altından çöpe taşıyarak silebilirsiniz.

Eğer “Merhaba Dünya” yazısını silmezseniz, google bu yazıyı da indexleyecektir. Google’a “Merhaba Dünya” yazıp, aratma yaptığınızda 238.000.000 sonuçla karşılacaksınız.

Ve bu 238.000.000 arama sonucunun %70’den fazlasının wordpress’in yükleme esnasında varsayılan olarak örnek amaçlı entegre ettiği “Merhaba Dünya” yazısı olduğunu göreceksiniz.

Yani, bu örnek yazının blogunuzda kalması demek, google tarafından blogunuzun arama sonuçlarında yer alan tüm bu wordpress siteleriyle aynı içeriği paylaşıyor olarak görünmesine sebep olacaktır.

Buda google’ın blogunuzu duplicate – kopya içerik paylaşıyor olarak görmesine sebep olacaktır. Tabii ki buda blogunuzun google sıralamasına olumsuz etki edecektir.

# 9 Sample Page / Örnek Sayfayı Silmek

Blog açtıktan sonra ilk yapmanız gereken diğer bir silme işlemi ise, yine aynı şekilde wordpress’in kurulumda otomatik olarak örnek amaçlı blogunuza entegre ettiği “Örnek Sayfa”

Sayfayı, WordPress Admin Paneli >> Sayfalar >> Tüm Sayfalar sekmesi altından çöpe taşıyarak silebilirsiniz.

Yine Google’a “Örnek Sayfa” yazıp aratma yaptığınızda 786.000 sonuçla karşılaşacaksınız ve bu 786.000 arama sonucunun %90’dan fazlasını wordpress’in yükleme sırasında otomatik olarak entegre ettiği örnek sayfa olduğunu göreceksiniz.

Buda yine google’ın blogunuzu duplicate – kopya içerik paylaşıyor olarak görmesine sebep olacaktır. Tabii ki buda blogunuzun google sıralamasına olumsuz etki edecektir.

# 10 Hello Dolly Eklentisini Silmek

Blog açtıktan sonra ilk yapmanız gereken diğer bir silme işlemi ise, yine aynı şekilde wordpress’in kurulumda otomatik olarak örnek amaçlı blogunuza entegre ettiği “Hello Dolly” eklentisi.

Hello Dolly eklenisinin fonksiyonel olarak hiç bir işlevi yok. Bu eklenti sadece wordpress’in kurulumda blogunuza örnek amaçlı entegre ettiği bir eklentiden öte değil.

Tek zararı ise, yine blogunuzun yazı (text) / kod oranına ve blogunuza ekstra yük bindirerek açılış hızına etki etmesi. Yukarıyı okumayanlar için tekrar yazmak isterim ki;

#Google’ın değerlendirme kriterlerinden bir taneside, bir sitenin ne kadarının yazıdan, ne kadarının koddan oluştuğudur. Google’da iyi bir yerlere gelebilmek için yazıların (text) koddan daha fazla olması gerekmektedir.

Tabii ki bu zamanla olacak bir şeydir fakat yine de blogunuzda neden gereksiz kod yazılımı barındırasınız ki ?

Eklentiyi WordPress Admin Paneli >> Eklentiler >> Yüklü Eklentiler sekmesi altından silebilirsiniz.

# 11 Site Başlığı – Slogan – Zaman Dilimini Değiştirin

Site Başlığı Değiştirme:Bu işlemi WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel sekmesi altında bulunan site başlığı seçeneğinden değiştirebilirsiniz.

Site Sloganı Değiştirme:Bu işlemi WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel sekmesi altında bulunan site sloganı seçeneğinden değiştirebilirsiniz.

blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler WordPress site başlığı site sloganı değiştirme

Zaman Dilimini Değiştirme:Blogunuzun zaman dilimini Istanbul olarak ayarlamak için WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel sekmesi altında bulunan zaman dilimi seçeneğinden Istanbul’u seçmeniz yeterli olacaktır.

wordpress zaman dilimi değiştirme

# 12 Gerekli Sayfaları Oluşturmak

Hakkımda Sayfası:Okuyucularınıza kendinizden, başarılarınızdan, başarısızlıklarınızdan, neden blog açtığınızdan, blogunuzdan, neleri hedeflediğinizden, samimi bir şekilde bahsettiğiniz bir hakkımda sayfası oluşturun.

İnsanlar her zaman başarılı buldukları bir blogun arkasında kimin olduğunu, nasıl bu noktalara geldiğini öğrenmek ister.

İletişim Sayfası:Blogunuzu açtıktan sonra ilk yapmanız gereken şeylerden bir taneside kesinlikle bir iletişim sayfası oluşturmak.

Eğer blogçuluk hayatınızda bazı fırsatlarla karşılaşacaksanız, unutmayın ki o fırsatlar size iletişim formunuz üzerinden gelecektir.

# 13 Favicon Eklemek

blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler favicon eklemek

Favicon Nedir ?:Favicon, web tarayıcısında blog başlığının yanında görünen küçük resim, yani logodur. Faviconun amacı, ziyaretçi hafızasında görsel bir imaj bırakıp, tanınmayı sağlamaktır.

Favicon Kullanmak Neden Önemlidir ?:Blogunuza sıklıkla google üzerinden gelen bir ziyaretçinin hafızasında genellikle blog isminizden daha ziyade favicon görseliniz kalıcı olacaktır. Nasıl mı ?

Şöyle düşünün, genelde bende dahil bir çok kullanıcı bir konu üzerine internetten araştırma yaparken, google aratma sonuçlarının ilk sayfasında yer alan siteleri tek tek ziyaret etmek yerine, hızlı olması açısından sonuçlarda yer alan tüm sitelere sağ tıklayıp yeni sekmede aç deyip, tümünü ayrı ayrı sekmelerde açtıktan sonra bu siteleri ziyaret ederek araştırmasını yapar.

Ve eğer açtığınız bir çok sekme arasında daha önce girdiğiniz ve tatmin olup ayrıldığınız bir sitenin faviconunu görürseniz, dikkatiniz tüm yeni açtığınız o sekmeler arasından direkt olarak bu siteye kayacaktır.

Favicon, ziyaretçinin bilinç altına yerleşmek demektir. Favicon markanızı, logonuzu, isminizi, kalitenizi, yani tamamıyla sizi yansıtan bir semboldür. İşte favicon bu yüzden bu kadar önemlidir.

Bu yüzden blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler listesinde blogunuza favicon eklemenin kesinlikle atlamamanız gereken bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bloga Favicon Nasıl Eklenir ?:WordPress Sitesine Favicon Ekleme – Detaylı Anlatım başlıklı yazımda wordpress bloguna faviconun nasıl ekleneceğini anlattım. Yazımı takip ederek sizde blogunuza kolaylıkla favicon ekleyebilirsiniz.

# 14 Bloga Google Analytics Eklemek

Google Analytics Nedir ? :Analytics Google tarafından ücretsiz olarak sunulan, web siteleri için istatistik sağlayıcı bir araçtır.

Yani, sitenize günde kaç ziyaretçinin girdiğini, ziyaretçilerinin blogunuzda ne kadar zaman harcadığını, kaç sayfa gösteriminin olduğunu, ortalama kaç sayfa gezdikleri gibi yüzlerce detaylı istatistige sahip olabileceğiniz oldukça verimli bir araçtır.

Blogunuzun hangi noktada olduğunu, hangi noktalarda eksik kaldığını, neyi yanlış, neyi doğru yaptığınızı öğrenmenin tek yolu ziyaretçileriniz blogunuzla olan etkileşimini gözlemlemeten geçer.

Bunu yapmanın tek yoluda istatistikleri iyi analiz etmekten geçer. Bu sebeple, blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler arasında Google Analytics’in bloga entegre edilmesi kesinlikle yer almalı.

WordPress’e Google Analytics Nasıl Entegre Edilir ? :WordPress Sitesine Google Analytics Ekleme başlıklı yazımda bu işlemi nasıl yapacağınızı detaylı anlattım. Sizde yazımı takip ederek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

# 15 Gravatar Profilinizi Oluşturun

blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler gravatar

Gravatar’ı sanal bir kimlik kartı olarak düşünebilirsiniz. Gravatar profilinizi oluşturduktan sonra wordpress altyapısı üzerine kurulmuş herhangi bir bloga yada siteye gravatar mail adresinizle yorum yaptığınızda, yaptığınız yorum kısmında gravatar avatar resmi, ismi, blog adresi ve sosyal profili link şeklinde otomatik olarak yer alır.

# 16 Blogunuzu Google’a Kayıt Edin

Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler listesinde en önemli adımlardan bir taneside blogunuzu google’a kayıt ettirmenizdir. Bunun için sadece bir google hesabınızın olması yeterli.

1-Search Console ( eski adıyla google web master ) giriş yaptıktan sonra ana sayfa ekranında en sağ üst köşede bulunan Özellik Eklebutonuna tıklayın.

blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler Blogu google'a kaydetmek

2-Butona tıkladıktan sonra karşınıza açılan pencerede Özellik Ekle seçeneği çıkacaktır. Yönetmek istediğiniz mülkünüzü yani blog adresinizi buraya girip, devam deyin.

Google'a site kaydetmek blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler

3-Ardıdan google site doğrulama yöntemi olarak HTML dosyası yükleme yöntemini sunacaktır. Fakat biz daha hızlı ve kolay bir yöntem uygulayacağız o yüzden yukarıda bulunan Alternatif Yöntemler sekmesine tıklayın.

Google'a site kaydetmek blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler

4-Alternatif yöntem olarak HTML etiketi seçeneğini seçtikten sonra, google size bir meta etiketi verecektir. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Google'a site kaydetmek blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler

5-Google’ın size verdiği bu etiketi kopyalayın ve yeni bir sekme açıp wordpress blogunuzun admin paneline giriş yapın ve Görünüm >> Düzenleyici sekmesine tıklayın.

6-Açılan düzenleyici sekmesinin en sağından Üst Kısım / Header.phpdosyanızı bulup, düzenlemek için üzerine tıklayın.

7-Biraz önce kopyaladığınız meta etiketini Header.php sayfanızdan </head> etikenin hemen önüne yapıştırıp, Dosyayı Güncelle deyin.

Google'a site kaydetmek blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler

8-Daha sonra tekrar Search Console sekmesine gelin ve en altta bulunan Doğrulabutonuna tıklayın ve işlem tamamdır! Artık blogunuz resmi olarak google’a kayıtlı.

google-site-kaydetme-6

# 17 Site Haritası Oluşturup Search Console’a ( Google ) Ekleyin

Site haritası google için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesi. Google botları yayımladığınız içeriklerden, yaptığınız güncellemelerden kısacası blogunuzla ilgili tüm gelişmelerden site haritanızı ziyaret ederek haberdar olacaktır. Bu sebeple, blogunuza site haritası eklemek blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler adımlardan bir diğeri.

1-Yoast eklentisinin bir diğer özelliğide blogunuz için bir tıkla site haritası oluşturması. Bu işlemi yapmak içinde, öncelikle wordpress admin panelinize giriş yapın.

2-Ardından WordPress Admin Paneli >> SEO >> XML Site Haritaları sekmesine tıklayın ve açılan sekmeden XML site haritası işlevi etkinleştirmek için bu kutuyu işaretleyin seçeneğini aktifhale getirip, değişiklikleri kaydet deyin.

İşlem tamamdır. Site haritasını oluşturduk, sırada ise oluşturduğumuz site haritasını google’a göndermek var.

Site haritanızın hangi URL adresi üzerine kurulduğunu da XML Site Haritaları butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Wordpress SEO by Yoast - Site Haritası Ayarları - Genel

3-Search Console’a giriş yaptıktan sonra hali hazırda google’a kayıt ettirdiğiniz blogunuza tıklayarak, blogunuzun kontrol paneline gidin.

Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler google'a sitemap ekleme

4-Kontrol panelinde sol kısımda yer alan seçeneklerden Tarama seçeneğine tıklayarak altında açılan pencereden Site Haritalarıseçeneğine tıklayın.

blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler Goole'a site haritası ekleme

5-Daha sonra açılan ekranın en sağ kısmında bulunan Site Haritası Ekleme/Test Etmebutonuna tıklayın. Açılan küçük pencereye sitemap xml uzantınızı girin.

Eğer site haritası için yoast eklentisi kullanıyorsanız, bu uzantı adresi sitemap_index.xmlşeklinde olacaktır.

Google'a sitemap ekleme

6-Öncelikle site haritanızı test etmenizde fayda var. Site haritanız testten geçtikten sonra Site Haritası Gönder butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

# 18 Yapmanız Gereken Diğer Küçük Ayrıntılar

Üyeliği Kaldırma:WordPress kurduğunuz da blogunuzda üyelik varsayılan olarak aktif olacaktır. Eğer ziyaretçilerinizin blogunuza üye olmasını istemiyorsanız, üyeliği etkisizleştirmeniz gerekmektedir.

WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel sekmesi altında bulunan İsteyen Herkes Hayıt Olabilisin seçeneğini etkisiz hale getirerek üyeliği kaldırabilirsiniz.

Arama Motoru Görünürlüğü:Blogunuzun arama motorlarında yer alacağından emin olmak adına bu adıma bir göz atmanızda fayda var.

WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Okuma sekmesine gidin ve “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” sekmesinin etkisiz olduğudan emin olun.

Profil Bilgileri:Sadece iki dakikanızı ayırıp, Kullanıcılar >> Profiliniz sekmesi altından kendinizle alakalı profil bilgilerinizi doldurun. ( İsminiz, sosyal medya hesaplarınız, mail adresiniz vs. )

# 19 Sırada Ne Var ?

Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler aşağı yukarı bu kadar. Eğer atladığım bir şey varsa lütfen yorum olarak bana bildirin bende yazıya ekleyeyim.

Yapmanız gereken sıradaki işlem ise, tamamıyla içeriklerinize odaklanmanız. Kaliteli içerik üretip bu işi bir düzen içinde, sabırla ve sıkı çalışarak götürmeniz.

Size naçizhane tavsiyem, eğer bu işte gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, yapmanız nicelikli değil, nitelikli içerik üretmek olacaktır. Neden derseniz;

KAYNAK : https://wpmavi.com/blog/blog-actiktan-sonra-ilk-yapilmasi-gerekenler.html#cache-eklentisi-yuklemek

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir