Girne Amerikan Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Girne Amerikan Üniversitesi

Girne Amerikan Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yüksek öğrenim kuruluşu olarak 1985 yılında kurulmuştur. Bu sene büyük bir coşku ile kuruluşunun 30. yılını kutlamakta olan üniversitemiz, temelinde Amerikan eğitim sistemi odaklı yüksek öğrenimle öğrencilerine üstün bir hizmet sunmaktadır. GAÜ, sonraki yüzyılda yönünü belirlerken, bu özel misyonu ile en iyi şekilde yetişmiş öğrencilerini mezun etmeye devam edecektir.

Temel hedefine hizmet etmek amacıyla, GAÜ çeşitli stratejiler kullanmaktadır; bu stratejiler farklı eğitim yaklaşımlarını teşvik etmek, bursları desteklemek, işbirlikçi toplumsal sosyal projelerde yer almak ve birbirine bağlı olan, çoğulcu, global bir topluluk içerisinde sorumlu vatandaş olma yolunda kişilere ve kurumlara yön vermektedir. 1985 yılından beri, Girne Amerikan Üniversitesi modern bir üniversite olarak kendini anlamada gelişme göstermiştir. Global kampüsleri ve uluslararası işbirlikleri ile yaygın bir yapılanmayı benimsemiş olması GAÜ’ yü yüksek öğretim kurumları arasında ilk sıralara taşımaktadır.

Bugün Girne Amerikan Üniversitesi geleneksel olmayan, modern ve yenilikçi yapılanması ile Üniversite olarak kendine öz bir kimliğe sahiptir. GAÜ’deki akademik programlar; çağın ve iş dünyasının nabzını tutacak şekilde güncellenmekte veya bu ihtiyaca yönelik yeni bölümler açılmaktadır. Bu şekilde öğrencilere eğitim teknolojisindeki yenilikler ve gelişmeler yoluyla teori ile uygulama arasındaki zorlukları mezun olmadan yaşama ve araştırma imkanı sunmaktadır.

Üniversitemizin stratejik planı doğrultusunda Yöneticiler Kurulu Başkanımız; Üniversiteyi gençlerin ilk tercih ettikleri bir üniversite yapmak amacıyla gençlerin eğitim ihtiyaçlarına hizmet eden lider bir kuruluş olma potansiyeline gore öğrenci adaylarını bizlerle yaşamaya davet etmektedir. Bu amacın izlenmesi GAÜ’yü farklı kılmıştır; Üniversite, genç ve erişkin öğrenciler ile ilişkilerini sağlamlaştırmak için çabalarını devam ettirmektedir ve bu nedenle Üniversite ve programları kaliteli Amerikan eğitimi ve kişisel gelişme arayışında olan tüm öğrenciler için birinci tercihtir.

Girne Amerikan Üniversitesi, programlarının çoğunu online olarak da sunma yolunda dev adımlarla ilerlemektedir. Aynı zamanda, artık çağımızın bir gereği olan uygun profesyonel gelişimi de online olarak sunmak için işletmeler ve okullar ile ortaklıklar kurmaktadır.

GAÜ, bilgisayar teknolojisinin eğitim için en uygun öğrenme şekli olduğunu kabul etmektedir. Aynı teknoloji Üniversitenin kurmuş olduğu global kampüsleri ve işbirlikleri için modern bir alt yapı oluşturmaktadır.

Bağlantının anlamlı, kullanılabilir ve eğitime yararlı olabilmesi için, öğrenci erişmek istediği zaman bu öğrenme imkanlarına ulaşılabilir olmalıdır. GAÜ’nün amacı, duvarları olan fiziksel bir yapı içerisinde kendi kabuğuna sığmayan bir üniversite olmaktır; yani zaman ve mekan içerisine yerleşmiş fakat misyonunu yerine getirirken her iki durumda da sınırlamalar ile engellenmeyen bir üniversite olmaktır. Bunu gerçekleştirmek için, GAÜ teknoloji etkisinin ve bunun bilgiyi-öğrenmeyi nasıl değiştirdiğinin sürekli farkında olmuştur. GAÜ, öğretim programı ve öğrenme stratejilerinin bu değişiklikleri yansıttığından emin olmak için derslerini ve programlarını çağın ihtiyaçlarına göre geliştirmektedir.

Bilgi çağının öncü bir üniversitesi olarak, Girne Amerikan Üniversitesi mezunlarını yeni çalışma yerlerinde yetkili kılmak için çaba göstermektedir. Öğrenciler alışmış olmadıkları durumlarla, problemlerle karşılaştıkları zaman, eğitim programları yoluyla almış oldukları donanımdan çözüme doğru etkin bir biçimde çalışabilmek ve bilgiyi karmaşık durumlara uygulayabilmek için yeteneklerini en üst düzeye çıkaracaklardır. Mezunlar yeni bilgiyi önceki bilgi ve deneyimlerle aktif bir biçimde ilişkilendirmek, modelleri ve temel ilkeleri araştırmak yoluyla bir çözüme ulaşıldığında destekleyici delilleri sağlamak için destekleneceklerdir.

Başarılı, profesyonel bilgi insanları olarak, öğrencilerimiz ve mezunlarımız üniversitelerini kendilerinin sürekli ortakları olarak göreceklerdir. Girne Amerikan Üniversitesi değişimin ikna edici nitelikte olduğunun farkındadır ve modern eğitim tasarımı ile 21. yüzyılda yüksek öğrenim ile ilgili güçlükleri ve rekabeti karşılayacak bir konumdadır. Sürekli çevresel değişimlere açık olan Üniversitemiz, kendisine çizmiş olduğu yolda seçkin bir üniversite olma, kalitesinden ödün vermeden bu yolda ilerlemeye her zaman devam edecektir.

 

Girne Amerikan Üniversitesi, “Kıbrıs’ı Kazan, Kıbrıs ve İngiltere’de Oku” sloganı ile bütünleşen ve yurtdışı kampüsleriyle de öğrencilerine üç farklı kıtada eğitim fırsatı sunan öncü bir üniversite.

Eğitimde mobiliteye verdiği önem ve uluslararasılaşma sürecinin bir göstergesi olarak Girne Amerikan Üniversitesi; İngiltere, ABD ve Hong Kong’dan sonra küresel kampüslerine bir yenisini ekleyerek Türkiye’de İstanbul yerleşkesini hizmete açmıştır. Bu süreçte Girne Amerikan Üniversitesi, öğrencilerine 3 farklı kıtada eğitim imkânı sunmakta ve “Üç Kıta Tek Üniversite” sloganı ile de bir dünya üniversitesi olma noktasında bir hareketlilik içerisinde olduğunu kanıtlamaktadır.

Kazandıkları ÖSYM bursları ile GAÜ’ye yerleşen öğrenciler, Girne Amerikan Üniversitesi’nin yurtdışı yerleşkelerinde aynı burslarla ve ek ücret ödemeden programlarıyla uyumlu dersler yada ELA’da (English Language Academy) İngilizce dil eğitimi alıyor; geri döndüklerinde ise yurtdışında aldıkları dersleri GAÜ programlarındaki ders yükümlülükleri yerine saydırarak eğitimlerine devam edebiliyorlar.

Eğitimde 30 Yıl…

Geçtiğimiz günlerde görkemli bir törenle 30. Onur Yılı’nı kutlayan Girne Amerikan Üniversitesi için bu sene oldukça özel bir yıl. GAÜ, 2014-2015 Akademik Yılında tam 2260 yeni öğrencisine 7 yıl boyunca kesintisiz ÖSYM Bursu verecek.

GAÜ sosyal ağlarda da çok aktif; bu sene tercih dönemi boyunca facebook.com/girneamerican üzerinden tüm kampüsler ve öğrenci hayatı ile ilgili herşeyi paylaşıyorlar ve tüm sorulara resmi sayfa üzerinden cevap veriyorlar. Twitter takipcilerini de unutmamışlar @girneamerican üzerinden en güncel paylaşımları takip edebilirsiniz.

GAÜ, şu anda küresel dünyanın yükselen meslekleri Denizcilik, Havacılık, Sahne Sanatları, Hukuk, İleri Mühendislik Disiplinleri, Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimarlık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Türkçe Hukuk, Çin Dili ve Edebiyatı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sınıf Öğretmenliği, Sağlık Yönetimi, Ergoterapi, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Ebelik, İnşaat Mühendisliği ve Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği, Pilotaj gibi programları barındıran; 9 Fakülte6 Yüksekokul2 Enstitü ve  2 Meslek Yüksekokulu’nda olmak üzere , 69 Lisans 21 Önlisans 48 Yükseklisans ve 17 Doktora programı sunmakta.

İlginizi Çekebilir!  Eğitimde Planlama, Sektörde Denetim l Prof. Dr. Ali Rıza Özkaya

GAÜ’den saygın dünya üniversiteleri ile akademik işbirliği ve değişim programları fırsatı!

 

Girne Amerikan Üniversitesi, kampüsleri ve 200’ü aşkın dünya üniversitesiyle sürdürdüğü öğrenci değişim programları kapsamında, öğrencilerine yaşam boyu hatırlayacakları deneyimlerin kapılarını açmakta.

Uluslararası Denklik ve Tanınma

Girne Amerikan Üniversitesi sağladığı eğitimin kalitesini sürekli olarak geliştirmek için akreditasyonlarını ve üyeliklerini yenilemektedir. GAÜ yerel olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordınasyon Kurulu YÖDAK ve Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınmaktadır. Ayrıca dünyanın bir çok saygın denklik kurullarından akredite olan GAÜ’nün bir çok uluslararası üyeliği de bulunmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi Eduniversal’ın En İyi Üniversiteler sıralamasında yer almaktadır. Avrupa Birliği Yükseköğretim Sistemi içerisinde üniversite eğitimini denetleyen uluslararası eğitim kuruluşu Eduniversal, 153 ülkeden 12 bin yükseklisans programının incelenmesi ve 100 bin öğrenci ile yaptığı “En İyi Yükseklisans Eğitimi Veren Üniversiteler” araştırmasının sonuç raporuna göre GAÜ “En İyi Yükseklisans Eğitimi Veren İlk 100 Üniversite” arasında gösterilmektedir.

GAÜ, YÖK onaylı programlarıyla geleceğin pilotlarını yetiştiriyor

4 yıllık Pilotaj eğitimi alan öğrenciler, GAÜ İstanbul Yerleşkesi Uluslararası Havacılık Akademisi’nde similatör ve uçuş derslerini tamamlayarak Pilot olma hakkını kazanıyorlar. GAÜ’nün, uluslararası standartlarda verdiği eğitimle yetiştirdiği öğrenciler, önümüzdeki 20 yılın en gözde mesleklerinden biri olan havacılık sektöründe kolaylıkla iş bulabilecekler.

Kıbrıs, dünyanın en güzel adalarından biri!

Kıbrıs Dünya’nın en güzel adalarındandır ve iklimi sayesinde bir tatil ülkesinde eğitim alma şansınız var, üniversite kampüsü plajlara çok yakın mesafede bulunmakta ve kampüse çok renkli bir yaşam hakim. GAÜ, adanın en turistik sahil kenti olan Girne’de kendisine özel plaj ve uygulamalı 5 yıldızlı oteli ile öğrencilerine eşi benzeri olmayan bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

Peki kampüste hayat mı nasıl? Tanıtım filmleri için youtube.com/girneamerican ve vimeo.com/girneamerican 

 

Kaynak:

http://www.gau.edu.tr/anasayfa/universite_hakkinda

 

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir