Her Şerde Bir Hayır Vardır

Farklı şeyler yaşamayan hayata anlam yüklemekte zorlanır diye düşünüyorum, en azından bir kaç bir şey yazmak istediğiniz de bile düşüncelerinizi kelimelere dökmek için zihninizde yer etmiş anılarınızın tecrübelerinizin olması gerekiyor. Yeni insanlarla tanıştıkça, gezdikçe dolaştıkça, okudukça,öğrendikçe ilham alacağımız konular arttıkça zihnimiz genişler düşüncelerimiz artar ve bu bize yeni bir bakış açısı kazandırır. Hepimizin karamsar olduğu anlar vardır başımıza bir şeylerin geleceğinden korkarız. Bildiğim ve inandığım, bir olay gerçekleşecekse o olay gerçekleşir mantığı bana stresi azaltmam ve yaşamam için umut veren bir inanç.

Nedenine gelirsek. Elbet hiç bir şey bizim elimizde değilse neden bu kadar uğraşıyoruz diyebiliriz. Öncelikli olarak biz neyin bizim elimizde olup olmadığını bilmiyoruz bu yüzden olumsuz bir şey yaşamamak için elimizden gelini yapmalıyız. Çalışmalıyız gelişmeliyiz iyi olmalıyız ama başımıza gelen olumsuzluk, elimizden gelen her şeye rağmen geliyorsa, ki insanların başına bu geliyor üzülmek yerine nerede hata yaptığımızı düşünmek bunu düzeltmek için çalışmak düzeltilemeyecek bir şeyse de panik yapmadan durumun değerlendirmesini yaparak en iyi şartları oluşturmak için elimizden geleni yapmalıyız. Kontrolümüz dışında olay gerçekleşti, önümüzde iki yol vardır ya kendimizi ölene kadar ruhen ve bedenen sıkıntıya sokarak üzüntü ve stresle karamsarlıkla hayatımızı geçireceğiz yada durumu kabul edip yaşamaya elimizdeki şartların en iyisini kullanarak hissedebildiğimiz her şeyden zevk alarak mutlu olarak geçireceğiz.Bu yüzden yaşamımızda yaptıklarımızın sonuçlarını her zaman düşünmeli, dikkat etmeli ve acele etmemeliyiz. Zihnimizi temizlemeli ve odaklanarak sorunlarımızı çözmeliyiz.

Olumsuzlukları kafaya takmak çok sık düşünmek bizi yorar karamsarlığa iter. Diyorum ki panik yok  olumlu düşünmek var. Atalarımız ne der ‘Her şerde bir hayır vardır’ bu cümle belkide günlerce sürecek stres ve üzüntünün psikolojik tedavinin şekil bulmuş hali. Güzel günler hep vardır ve biz o günlerin içinde yaşamaktayız sadece uyanıp fark etmeliyiz. Güzel günleri fark edebildiğimiz mutluluğun içimizde olduğunu bildiğimiz güzel günlerimiz olsun. Akıp giden zamanın kıymetini bilelim. Gelip geçici dünya ömrünü düşündüğümüz kadar sonsuz yaşamı da düşünelim. Dünyayı değiştirmek ve geliştirmek için önce kendi içimizden başlamamız gerektiğini unutmayalım. Sevgilerimle.

Fatih Dalgıç