Psikoterapi Nedir? Nasıl Bir Süreçtir?

• Yoğun bir travma mı geçiriyorsun?
• Ya da belki kötü bir ruh hali içerisindesindir.
• İş yerinde ya da aile hayatında sorunlar mı yaşıyorsun?
• Öfke problemin mi var?
• Daha önce yapmaktan hoşlandığın şeyleri yapmaktan hoşlanmıyor musun?
• Topluluk önüne çıktığında gereğinden fazla mı heyecanlanıyorsun? Yani sosyal fobi sorunun mu var?

Yukarıda sayılan cümlelere bakacak olursak, görüldüğü üzere psikoterapi birçok alanla ilgilenmektedir. Hayatımızın belli dönemlerinde hepimizin karşı karşıya kaldığı zor dönemler vardır. Bu dönemlerin içinden çıkılamaz olduğunu düşünüp kendimizi sorunların içine daha fazla hapsederiz. Sanılanın aksine, terapi seçeneğini değerlendirmeniz başlattığınız ilk umut ışığı olacaktır.

Günümüzde insanlar, terapi kavramını itici bir durum olarak karşılamaktadır. İnsanlar terapi alsalar bile, terapi aldıklarını yakın çevrelerinden gizlemektedir. İnsanlar terapi aldıklarını söylediklerinde diğerlerinin ona karşı ön yargılı yaklaşacaklarını düşünmektedir. Kendisine “hasta” olarak bakılacağını düşüncesi kişiyi suçluluk ve utanç kavramlarını yaşamasına itmektedir. Makalemize yaptığımız bu kısa girişten sonra psikoterapi kavramını biraz açmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi, uzman biri (psikoterapist) aracılığıyla, çeşitli konularda problem yaşayan bir kişinin sorunları hakkında farkındalık kazanması ve farkındalık kazandığı sorunları çözebilmesi amacıyla yapılan bir iş birlik sürecidir. Özetle psikoterapiyi çeşitli zihinsel ve duygusal zorluklara sahip olan kişiler için bir yardım alma aracı olarak açıklamak mümkündür.

Psikoterapi çocuklara, yetişkinlere, çiftlere yapılmakta ve bireysel terapi veya grup terapisi olmak üzere uygulanmaktadır.

Terapi sürecine gelecek olursak; ortalama bir oturum 40 ile 50 dakika arasında sürmektedir. Bunun yanında ortalama, haftada bir seanslar yapılmaktadır. Sorunun türüne göre seanslar aylar sürebileceği gibi birkaç seans da sürebilmektedir. Oturumlar konusundaki düzenlemeler terapist ile danışan arasındaki ortak kararlar sonucu belirlenmektedir. Aşağıda birçok kişinin aklında olan ve psikoterapi sürecini hakkında kafasında kalan bazı soru işaretlerinin açıklamaları yer almaktadır.

Psikoterapistimle konuştuklarım gizli kalır mı?

Terapi alan bir kişinin aklına ister istemez, konuştuğum şeyler aramızda kalır mı düşüncesi gelmektedir. Evet, seans içerisinde konuştuklarınızın hepsi, sizinle terapistiniz arasında gizlilik içinde kalmaktadır. Gizlilik bir psikoterapi seansının temel ilkesini oluşturmaktadır. Bu nedenle terapistiniz ile sorunlarınızı rahat bir şekilde konuşabilirsiniz. Böylece alacağınız olumlu sonuçlar artacaktır.

Psikoterapi süreci nasıl ilerler?

Psikoterapi süreci terapist ile danışan arasındaki iş birliği ile ilerleme göstermektedir. Terapist ile öncelikli olarak çözmek istediğiniz sorun konusunda işbirliği sağlarsınız. Daha sonrasında ise süreç, terapistin sorunlarınızı çözmeniz konusunda kılavuzluk etmesi ve sizin yeni bakış açıları kazanmanız ile devam etmektedir.

Psikoterapi mi almalıyım yoksa ilaç mı kullanmalıyım?

Bu soruya vereceğimiz yanıt, ilacın ve terapinin de hastanın tedavi sürecindeki durumuna bağlı olarak değişkenlik göstebileceğidir. Var olan sorunun tipine göre, terapinin yanı sıra ilaç kullanılması da önerilmektedir. Yapılan araştırmalara göre terapide en iyi sonucun psikoterapi ve ilaç kullanımının beraber olmasıyla gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.

Psikoterapi gerçekten sorunlarımı giderebilir mi?

Günümüzde birçok insan, psikoterapinin yararlılığı konusunda şüphelere sahiptir. Araştırmalara göre, psikoterapi sonucunda hastanın yaşadığı belirtilerin azalması ya da ortadan kalkması, yüksek bir orana sahiptir. Kişinin kazandığı bu yararlar aynı zamanda çeşitli beyin görüntüleme aygıtlarıyla da gösterilmiştir. Örneğin depresyon hastası bir kişinin,terapi öncesi ve terapi sonrası beyinsel hareketleri görüntülenmiş ve olumlu anlamda çeşitli değişiklikler görüntülenmiştir.

Terapi bittikten sonra ne olur?

Ağır bir soğuk algınlığı ya da grip ile karşılaştığınızı düşünelim. Doktorunuza gittiniz ve size çeşitli ilaçlar yazdı. Hastalığınızın yavaş yavaş geçmeye başladığını hissettiniz. Muhtemelen daha sonra da doktorunuza kontrol için gittiniz. Bu durumun aynısını psikoterapi seanslarınız bittikten sonra da yaparsınız. Seanslarınız bittikten sonraki süreçte terapistinizle, durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Bu durum, terapi sürecinde kazandığınız becerileri nasıl uyguladığınızı görmenizi sağlar.

Yazar: Ahmet Can Alkan

Kaynak:http://psikogram.net/psikoterapi/

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir