Vizeler Yaklaşıyor – Vizeler Öncesi Sınav Motivasyonu

Le Martin’in deyişiyle hayat, karşılaştığımız fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğimizle ilgilenmektedir. Bu söz biraz sert gelebilir insana, ancak bir gerçektir ki dünya, bizleri sonunu getirebildiğimiz çabalarımızla değerlendirmektedir. Sınavlar da, çabaların sonuçlarını değerlendirmeye yönelik yegane araçlardır. O nedenle her yaştan insanın mutlaka karşılaştığı bu değerlendirme sürecinde iyi performans göstermek oldukça önemlidir. Bu yazıda, sınava girecek tüm adayların sınav öncesi ve sınav sırasında kullanabilecekleri, motivasyonlarını artırmaya ve streslerini azaltmaya yönelik bazı teknikler paylaşılmaktadır. M. V. Hansen’in o güzel sözüyle “sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.” Başarı sizinle olsun..!

 Sınavlar yılın her döneminde gündemi oldukça meşgul eden ve her yaştan insanın ve toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir konudur. Sınavların genel amacının, ekonomide bahsi geçen arz-talep dengesiyle ilgili olduğunu söylemek gerekir. Sınav sistemi, Sosyal Darwinist bakış açısıyla, doğal seçilimin doğal olmayan bir aracıdır. Yani sınavlar arz (sınava giren kişi sayısı) ve talebi (kontenjan) dengelemek amacıyla, yani arzın talebe göre fazla olması nedeniyle yapılmaktadır.
Sınavların genel mantığını anlamak, sistemin bütününü görmek açısından önemlidir. Kısa süreli performans sergileme durumlarında yaşanılan en büyük sıkıntı kişinin yaşadığı “kaygı” ve “strestir”. Kaygı genellikle gelecekle ilgili bir endişeyi yansıtırken, stres kişinin kendini şu an da baskı altında hissetmesi durumudur. Bu olumsuz etkiler, insanın enerjisini tüketen ve gerçek performansını yansıtmasına engel olan bir role sahiptir. Ancak burada bahsedilen şey “olumsuz stres” halidir. İnsan doğal olarak kendini böyle zamanlarda tehlike altında hisseder. Bu tehlikenin gerçekliği ya da büyüklüğü, kişinin algılamasına göre değişmektedir. Eğer sınava giren kişi böyle algılıyor ve hissediyorsa, onun için gerçek budur.
Stres ve kaygının pek çok yansıması vardır. Ancak bu yansımalar genellikle ortak özellikler sergiler. Çözüme geçebilmek için öncelikle kişinin yaşadığı stres ve kaygıyı fark edip bunu kabul etmesi gereklidir. Zihinsel ve fiziksel olarak uygulanabilecek belli temel adımlarla, kişinin yaşadığı olumsuzluk önemli ölçüde giderilebilir :
Sınav Stresiyle Baş Etmeye Yönelik Teknikler
 • İlk olarak, stresle baş etmede “fiziksel teknikler” üzerinde durulabilir. Öncelikle, stres yaratan sosyal veya fiziksel çevreden bir süre de olsa uzaklaşmak gerekir. Kişi stres altında kaldığı çevreden eğer uzaklaşabiliyorsa bir an önce oradan ayrılmalı, yapabiliyorsa temiz, ferah ve geniş bir alanda nefes kürü yapmalıdır.
 • İkincisi, derin bir nefes alıp verme çalışması yapmak stresinizi azaltabilir. Bunun için diyaframınızı kullanarak 10 defa derin nefes alıp verin. (Nefesi, 2 birim zamanda alın, 4 birim zaman tutun, 2 birim zamanda verin).
 • Kendinizi, parmak uçlarınızdan başlayıp başınıza kadar teker teker her bir kısmınızdaki kasları bir sıkıp bir gevşetin. Bunu yaparken zihninizde mavi bir ışığın vücudunuza yayıldığını canlandırabilir ve kendinize “gittikçe rahatlıyorum ve gevşiyorum” dyerek telkin verebilirsiniz.
 • Çoğu zaman kişi sözleriyle kendisinde kaygı ve stres yaratmaktadır. Kullandığınız dile dikkat edin. Ağzınızdan olumsuz ve kaygı verici kelimeler çıkmamasına özen gösterin. Kullandığınız cümleler olumlu, rahatlatıcı kelimelerden oluşsun. (Ör. her şey yolunda, her şey iyiye gidiyor…)
 • Yukarıdaki tekniklerin yanı sıra stresle baş etmede “zihinsel teknikler”i de uygulayabilirsiniz. Yaratıcı imgeleme yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Kendinizi gelecekte sınava girerken, sınav sırasında ve sınav çıkışında gözünüzün önüne getirin. Kendinizi bu hayal içinde görürken moralli, mutlu ve rahatlamış olarak canlandırın. Bunu tüm duyu organlarınızı kullanarak hissedin.
 • Kötümser düşüncelerinizin farkına varın ve “İPTAL” ediyorum diyerek bunları olumluya çevirin. Görüntü veya ses halinde aklınıza gelen olumsuzluklara seslice “DUR!” deyip dikkatinizi dağıtın, odağınızı başka bir şeye yöneltin ve ona kadar sayın.
 • Aklınıza gelen olumsuz şeyleri kağıda yazın ve sonra da yırtıp atın. Bunu birkaç defa yaptığınızda bir daha aklınıza gelmediğini göreceksiniz.
 • Olumsuz bir düşünceye karşı çıkın ve bu düşüncenin yanlış olduğunu kendinize gösterin. Kendinize “bu düşüncenin lehindeki ve aleyhindeki kanıtlar nelerdir?” diye sorun. Karşı çıkmada en etkili tekniklerden biri, olumsuz açıklamalarınızdaki çarpıklıkları gösteren kanıtları aramaktır. Çoğu zaman zaten gerçek sizin tarafınızda olacaktır.
 • Sınav öncesinde veya süresince aklınıza eğer olumsuz şeyler gelirse kendinize “şu anda bunu düşünmemin bir yararı var mı” diye sorun.
 • Son olarak, zihninizi rahatlatacak ve sınav stresini azaltacak müzikler dinleyebilirsiniz

Tüm bu teknikler sınav öncesi ve sırasında motivasyonunuzu olumsuz etkileyen faktörleri azaltmaya yönelik kullanılabilecek belirli araçlardır. Bunun yanında, sınav motivasyonunuzu artırmaya ve moralinizi yükseltmeye yönelik şu pratik teknikleri kullanmak oldukça işinize yarayacaktır.

Sınav Motivasyonunu Arttırmaya Yönelik Teknikler

 • Sınavın hemen öncesinde öncesinde ve sınav sırasında moralinizi yüksek tutmak için, sınavdan çıkarken her şeyin güzel gittiğini deneyimlediğiniz bir imgeleme yapabilirsiniz. Bu imgeyi oldukça ayrıntılı, gerçekçi ve tüm duyu organlarınızı kullanıp hissederek yaparsanız, o düzeyde etkisi yüksek olacaktır.
 • Moralinizi yüksek tutmak için önceki başarılarınızı hatırlayın. Daha önce neler başardığınızı gözünüzde canlandırın ve o başarıyı elde ettiğiniz anı ayrıntılı şekilde aklınıza getirin.
 • Sınava kadar elinizden geleni yaptığınızı ve artık sadece sınava girerek elinizdekileri en iyi şekilde kullanmanın zamanı geldiğini kendinize hatırlatın. Bu düşüncenizi kısa bir şekilde yazarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
 • Kendinize moral verecek sözlerle telkinlerde bulunun. Motive edici müzikler dinleyin . Pozitif insanlarla birlikte olun, moral verecek aktivitelerle uğraşın ve keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırın. Kısacası kendinizi mutluluk açısından “karantina” altına alın.
 • Sınav öncesi, en sevdiğiniz yemekleri yiyin, size moral veren (fakat aşırı enerji ve rahatlama vermeyen) sıvılar tüketin. Ayrıca, sınavda en rahat ve size moral veren en beğendiğiniz elbisenizi giymeye çalışın. Size moral veren ve uğur getirdiğine inandığınız takıları takın, mümkünse yanınıza alın.
 • Gireceğiniz sınavdan başarılı olmanız durumunda elde edeceğiniz güzel şeyleri aklınıza getirin ve mümkünse bunları bir kağıda listeleyin. Olabildiğince çok neden bulmaya çalışın. Ayrıca, eğer yapmak isterseniz, başarısız olmanız durumunda neler kaybedeceğinizi düşünün, bunları da listeleyin.
 • Son olarak, şunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sınavlar hiçbir şeyin sonu değil, ancak pek çok şeyin başlangıcı olabilir. Başarısızlık diye bir şey yoktur ve her şey birer öğrenme deneyimidir. Henry Ford’un dediği gibi, “başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Sınava giren herkese gönülden başarılar dileriz.

Sınava yönelik motivasyon teknikleri, sınavda stresi azaltan teknikler, sınavda moral veren yöntemler, öğrenci motivasyonu, sınava giren öğrenciye motivasyon, sınav stresiyle baş etme, sınav motivasyonu yöntemleri, motivasyon teknikleri, motivasyonu artıran araçlar, sınav başarısı için öneriler, sınav stresi ve başa çıkma yolları, sınav stresi nasıl yenilir, sınav stresi nasıl atılır, sınav kaygısı, sınav stresi nasıl giderilir, sınav stresi slayt, sınav stresi nedir, sınav başarısı için yöntemler, sınav motivasyonu ile ilgili teknikler, sınav motivasyonu sunu, sınav motivasyonu video, sınav motivasyonu ppt, sınav motivasyonu sözleri, sınav motivasyonu sunusu, sınav motivasyonu nasıl sağlanır, kpss sınav motivasyonu, dinlendirici rahatlatıcı müzikler dinle.

Kaynak: www.e-motivasyon.net

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir